Åbent i dag: 10-17

For første gang: pingvinunger kommer til verden

06. maj 2024
For første gang nogensinde er der kommet pingvinunger i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA.

Mandag den 6. maj 2024 kaldte dyrepasser Maja Lassen ud over radioen i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA, så alle i parken kunne få nyheden; 

- Hej alle. Jeg vil lige fortælle, at vi starter ugen med en fantastisk nyhed. Vi har fået en pingvinunge. 

På sin morgenrundtur i humboldtpingvinernes anlæg opdagede dyrepasseren, at der under en af pingvinerne i redekasserne tittede en lille dunet unge frem.
Og efterfølgende dukkede endnu en unge op i en anden redekasse; 

- Der er to par, som har fået en unge hver, fortæller dyrepasseren. 

Det er første gang i GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIAs historie, at der er kommet pingvinunger til verden i parken.
Der er flere par, der ruger lige for tiden, så det er muligt, at der kan komme flere unger. 
Det bliver dog ikke lige med det samme, at ungerne kan opleves;

- I de første ti uger, efter æggene klækker, bliver ungerne i redekasserne. Så hvis alt går vel, når vi et stykke hen på sommeren, før vi kan opleve de små nye beboere i humboldtpingvinanlægget, siger Maja Lassen. 

Seneste nyt fra GIVSKUD ZOO
Åbning sæson 2025
21. marts 2025
GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA indvier sæsonen med et nyt, stort anlæg og en dyreart, der dufter af popcorn
Vi har sagt farvel til vores ældste dyr
14. marts 2025
GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA runder sæsonen af med tredjehøjeste besøgstal nogensinde
30. oktober 2024
Søndag den 27. oktober satte GIVSKUD ZOO - ZOOTOPIA punktum for endnu en sæson. Parken opnåede sit tredje…
Billettype:
Barn (3-11 år)
Antal:
0 stk
Billettype:
Voksen (12+år)
Antal:
0 stk
Billetter kan bruges i 2023 sæsonen som er 1. april - 29. oktober.